ČLANCI IZ 2018
KUĆICA NA DRINI “ Drina, lepa i nepredvidiva, nabuja kad god joj se zato ukaže prilika, i tada pokazuje svoju pravu moć, svoju drugu stranu. Tada nosi sve pre sobom: granje, balvane, pa je i kućicu na Drini u nekoliko navrata ponela…“
VODOPAD BLEDERIJA “ Kao i svuda u Srbiji, i ovde postoji ono ALI, samo što je na ovom mestu ono ispisano velikim tužnim slovima… Da je samo ono divlje smetlište u pitanju, ili onaj, neadresirani džak smeća, bilo bi još u onom nivou: OK ovo je ipak Srbija, šta očekuješ više!?!“
BATKA – IZGUBLJENA OGNJIŠTA NAŠIH PREDAKA “ Već davne, 1308. godine se spominje naselje pod imenom Batka, međutim, pošto nema pouzdanih podataka, nije poznato gde se ono tačno nalazilo. Istorijski izvori iz 1521. i 1522. godine, iz doba Turske najezde, spominju Batku, uz Sentu, međutim sasvim je sigurno, tvrde neki istoričari, da se na tom prostoru i ranije nalazilo naselje. Najverovatnije je da se i podaci o naselju iz 1308. odnose baš na ovo područje…“
VIDIKOVCI NACIONALNOG PARKA TARA “ Kratak put kroz šumu, i onda stena, na kojoj stoji: vidikovac Crnjeskovo 1048 m. Pogled, naravno, opet onaj iz snova… Predivan. Kanjon Rače, prašuma bukve, u kojoj je smešten istoimeni manastir, zadužbina kralja Dragutina Nemanjića iz 13 veka. Odavde se vidi i stena Krstača, na kojoj je podignut metalni krst u sećanje na vreme kada su se pećine ispod stene koristile kao skrovište za knjige…“
JEZERO ZAOVINE – LEPOTA NACIONALNOG PARKA TARA “ Poseta ovom kraju, bila je neplanska… Kriv je bio, iskreno, Instagram, gde je toliko fotografija… A jedna nam je zapala za oko. Kućica, ona koja i dolikuje ovom kraju, od drveta, a u pozadini, zelenilo, Zaovinsko jezero i planine… Jedan međusobni pogled na relaciji supruga-ja, i bez reči, već smo bili rezervisali smeštaj… Drugi nismo ni tražili, jer su ovde nudili sve ono što je nama potrebno.“
BATKA – SKRIVENI DRAGULJ VOJVODINE „Skoro zaboravljena, evo prilike da je ponovo posetim, posle dobrih tridesetak godina…
Opet onaj prašnjavi drum, u podnožju dolme. Sa leve strane Tisa, a sa desne, vojvođanska plodna polja…
Naravno, odužio se put zbog pogleda na Padej, na plodna zemljišta išarana prolećnim bojama tek izniklih žitarica…
Posle nekih 6 kilometara ( nisam se setio da merim razdaljinu) ostavili smo dolmu iza nas i polako, što zbog lošeg puta, a najviše da ne bismo uznemirivali stanovnike ovih prostora, krenusmo prema staroj dolmi. Nešto puta pored njiva, pa onda kratak uspon i krivina, i gore smo…“
STOPIĆA PEĆINA – JEDNA OD NAŠIH NAJLEPŠIH PEĆINA “ Naziv je dobila po okolnom zaseoku Stopići a prvi pisani podatci datiraju još iz 1901. godine. Pećinu čine pet celina: svetla i tamna dvorana, sala i kanal sa kadama i rečni kanal. Iako nema puno pećinskih ukrasa, ona se može pohvaliti svojim jedinstvenim kadama (bigrene kade nastale taloženjem krečnjaka), koje dostižu dubinu i do 7m i, kao takve jedinstvene su na ovim prostorima.“
100 GODINA OD PROBOJA SOLUNSKOG FRONTA „Rastužila ili bolje reći zgrozila me vest, da se neće obeležiti 100 godina od proboja Solunskog fronta. Bar ne u Srbiji… Kažu neki, ne može to kod nas…Zbog čega ne može? Zato što se negde u Evropi sprema obeležavanje isto tog Velikog rata, ali malo izmenjenog? Da bi dobro izgledali pred drugima? Nema izgovora. Dotakli smo dno. Dno dna…“
TORNIK – BISER ZLATIBORA “ Za preporučiti je i panorama-lift koji će vam najlepše dočarati ono po čemu je i najpoznatiji Zlatibor: jedinstvena harmonija četinarskih šuma i predivnih livada, pogled na vrhove koji, kao more, talasaju uz pomoć povetarca, a on sa sobom nosi predivan vazduh. Onaj jedinstveni, zlatiborski…“
AVANTURISTIČKI PLANINSKI PUT U AUSTRIJI – GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE “ Najveće stajalište na celokupnoj trasi je Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, odakle ćete imati priliku ne samo da uživate u lepoti Grossglockner-a, već i da zavirite u svet ledenog doba i glečera. Ako imate volje, možete obići deo Pasterce, glečera dugog oko 9km, a površine oko 18.5 km2, koji predstavlja najveći glečer u Austriji i u istočnim Alpima.“
PADEJ – VOJVOĐANSKO SELO VELIKOG SRCA “ Padej je naselje koje se nalazi u severnom delu Banata, na ušću Zlatice u Tisu. Na ravničarskom je terenu, deo Potiskog regiona. Prvi put se pominje 1256. godine. Samo ime Padej je slovenskog porekla i potiče od reči „podvej”, što znači „naselje pod obalom“.“
BILJEŠKA STENA – VIDIKOVAC NACIONALNOG PARKA TARA „Rendžeri ovog Nacionalnog parka imaju divan zadatak. Čuvaju prirodu. Čuvaju drveće, životinje, jezero, … Čuvaju ih od ljudi. A na Tari ima šta da se čuva. A i treba da se sačuva. Takvu lepotu moramo sačuvati sledećim generacijama, možda će baš oni znati da iskoriste njenu lepotu.“
DRINA – KADA JE JEDNOM VIDIŠ DRUŽE MOJ, NEĆEŠ JE NIKADA VIŠE ZABORAVITI „A i onaj, major, Kursula… Zar je morao da pogine?? Zar je morao, onako, vojnički i junački da opsuje? “Drino…jebem ti” E, to neću nikada zaboraviti… Ali zbog čega je Drina posebna ?“
SPECIJALNI REZERVAT PRIRODE „UVAC“ “Predivan pogled na meandre Uvca, Beloglavog supa, vidikovac, vožnja čamcem do Ledene pećine, i to sve na jednom mestu. Postoji li išta lepše za nekog ko bi što bolje da upozna Srbiju? Ali kao i što to biva u Srbiji, ne ide to baš tako lako…“
PADEJ – TUŽNA SUDBINA VOJVOĐANSKOG SELA “Neki su ga znali po “Menti”, neki po “Zlatici” ili “Imanju”. Neki drugi ga pamte po diskoteci “Alora. Sportisti ga pamte po rukometašima… Sa pravom su meštani govorili da je Padej centar sveta. Ali, kao što to i biva, sve što je lepo ima kraj…“
GROBLJE ST.MARKS “Jedino očuvano groblje na svetu iz perioda Bidermajer je mesto gde su svoj mir pronašli, među ostalima, Joseph Madersperger (pronalazač mašine za šivenje), Leopold Ernst (arhitekta crkve Svetog Stefana – Stefansdom), Jernej Kopitar, Vuk Stefanović Karadžić…. Najpoznatiji i najposećeniji je svakako grob Volfganga Amadeusa Mocarta. Interesantna je priča o sahrani i sam tok okolnosti, koji su spleli velo tajne oko groba ovog velikana…“